Pomoooc, svědí! aneb Jak úspěšně bojovat s vaginálními záněty

Woman with hands holding pressing her crotch lower abdomen. Medical or gynecological problems, Healthcare concept

Svědění, pálení, výtok,… Některé ženy to nepotká nikdy, jiné se s tímto problémem potýkají opakovaně. Potkal vás vaginální zánět poprvé? Chcete se dozvědět, jak mu účinně předcházet? A může se objevit i u malých dívek? Vše, co potřebujete vědět, najdete v našem článku.

Zdravá pochva

Naše vagina je vybavena přirozeným ochranným mechanismem, na kterém se podílí mnoho složek. První z nich je poševní sliznice, která vytváří vaginální sekret (výtok). Dále pH poševního prostředí, které se však mění v průběhu života každé ženy. Před pubertou je zásadité, poté kyselé a po menopauze neutrální. Úroveň pH poševního prostředí se mění i v průběhu cyklu. U menstruujících žen je nejvíce kyselé uprostřed cyklu a během menstruace pak více zásadité. Významnou složku tvoří různé bakterie (například laktobacily), ale i kvasinky, které žijí v pochvě v rovnováze. A právě rovnováha je důležitá proto, abychom nepociťovaly diskomfort a naše pochva byla zdravá. Tuto rovnováhu mohou snadno narušit vnitřní i vnější změny – kolísání hladin hormonů, sexuální aktivita, imunita, stres, antibiotická léčba, strava s velkým obsahem cukrů a další.

Příčiny vaginálních zánětů

Vaginální zánět potká alespoň jednou za život mnoho žen. Pochva každé z nás má přirozeně kyselé prostředí, ve kterém se nacházejí „přátelské“ bakterie. Ty pomáhají s přirozenou funkcí a ochranou. Narušení přirozeného prostředí se projeví pálením, svěděním, výtokem nebo třeba suchostí. Souhrnně tyto obtíže nazýváme vaginální diskomfort. Nejčastěji se jedná o vaginální mykózu. Tedy kvasinkové onemocnění, méně časté je pak bakteriální či virové. Bakteriální vaginóza se projevuje rybím zápachem, mléčně zabarveným nebo nažloutlým výtokem, svěděním a pálením. Kvasinkovou infekci pak nejčastěji doprovází bílý tvarohovitý výtok bez zápachu.

Nyní už víme, jaká „zvířátka“ stojí za vaginálními záněty, ale jak to souvisí s naším běžným životem? Každá jsme trochu jiná, a tak i naše intimní obtíže může způsobovat něco jiného. U někoho to je jeden nedělní zákusek navíc, u jiné koupání a delší pobyt v mokrých plavkách nebo hormonální změny (ať už v průběhu cyklu, během těhotenství nebo v menopauze). Důvodem bývá i snížená imunita či užívání antibiotik. Přehnaná hygiena s používáním parfémovaných intimních mýdel může být pak stejně škodlivá jako hygiena nedostatečná. Jak se říká všeho s mírou. V menší míře se pak záněty objevují z mechanických důvodů (například zvýšené dráždění nedostatečně zvlhčené pochvy) nebo z důvodů alergických. Důvodů je mnoho, jak se tedy vaginálním problémům vyhnout?

Prevence především

Jako u většiny běžných onemocnění a zdravotních potíží je nejlepší prevence. Pokud se vám potíže vracejí, je dobré zkusit vysledovat, co je příčinou právě u vás. Co tedy může nejčastěji v předcházení vaginálním zánětům a diskomfortu pomoci?

  • Nošení bavlněného a vzdušného prádla
  • Omezení cukrů ve stravě, alkoholu, kouření
  • Vyhýbání se dlouhým koupelím (lépe pouze sprcha)
  • Převlékání do suchého spodního prádla z mokrých plavek
  • Přiměřená hygiena
  • Při menstruaci častá výměna hygienických prostředků
  • Užívání probiotik při léčbě antibiotiky či systémovými kortikoidy
  • Používání lubrikačních gelů při pohlavním styku v případě suché sliznice

Někdy se může osvědčit i preventivní užívání probiotik případně jiných vaginálních přípravků (o probioticích se více dočtete dále v textu). Na trhu lze kromě vaginálních probiotik nalézt nejrůznější krémy či čípky a tobolky, například s kyselinou hyaluronovou pro zvlhčení sliznice (aby nedocházelo k drobným poraněním), dále s obsahem stříbra, které omezují mikrobiální kolonizaci, nebo přípravky pro zachování přirozeně kyselého pH (například kyselina mléčná, vitamin C). S jejich výběrem na míru pro vás pomůže váš lékárník.

Pomoooooc, svědí!

Pokud se u vás vaginální zánět objevil poprvé nebo jste těhotná, vyhledejte svého lékaře, aby provedl jasnou diagnózu. Lékaře bychom měly navštívit také, pokud máme závažnější obtíže – silný, nažloutlý či nazelenalý výtok, výrazné svědění a pálení až bolestivost. V případě nekomplikovaných zánětů můžeme sáhnout po volně prodejných přípravcích z lékárny.

Často pomohou již dříve zmiňovaná probiotika. Ta usnadní návrat poševního prostředí do normálního zdravého stavu, kdy je schopno se ubránit samo. V poševním prostředí se nejvíce objevují tyto kmeny laktobacilů – Lactobacillus fermentatum, crispatus, acidophilus, gasseri.  Nicméně každá žena má složení vaginálního mikrobiomu jedinečné. Ideální by tedy bylo, pokud by probiotika byla vytvořena přesně na míru dle vašeho zdravého poševního prostředí. Zatím je to jen hudba budoucnosti. Musíme se tedy spokojit s momentálně dostupnými vaginálními probiotiky, která ale prokážou velmi dobrou službu. Mohou pomoci předcházet návratům vaginálním obtíží a lehčí problémy zahnat samy bez potřeby jiných přípravků. Máme na výběr širokou paletu možností, jak dodat probiotika naší pochvě:

  • přirozeně pomocí stravy (kysané potraviny)
  • v podobě polykacích tablet (například Lacidofil)
  • pomocí vaginálních tobolek (například Gynocaps), tablet (například Gynimun), kapslí (například Fermalac vaginal) nebo čípků (například Fytofontana Gyntima)
  • pomocí vaginálních krémů (například Idelyn Beliema Expert Intim krém)
  • pomocí probiotických tampónů (například Ellen).

V případě, že probiotika nepomohou, lze nasadit antimykotické přípravky (proti kvasinkám – například Canesten, Clotrimazol AL, Gyno-pevaryl, Jenamazol), neboť právě kvasinky jsou nejčastější příčinou (viz příčiny vaginálních zánětů). Vždy je vhodné kombinovat vnitřní variantu (vaginální tablety nebo čípky) s variantou zevní (vaginální krém). Nezapomínejme také, že užívání vaginálních přípravků může snižovat účinnost bariérové antikoncepce (kondomy, pesary) nebo spermicidních antikoncepčních přípravků. Pokud i nadále vaše potíže přetrvávají či se dokonce zhoršují, je nutné navštívit lékaře, který stanoví přesnou diagnózu.

A co dál?

Pokud bychom chtěli sáhnout po přírodních alternativách, můžeme využít tea tree olej. Ten má antiseptické, antibakteriální a antimykotické účinky. Nejčastěji ho také nalezneme v různých vaginálních přípravcích. Nikdy bychom ho však neměli zavádět dovnitř do pochvy! Stejně jako jiné rady, které najdeme na internetu (jogurt na tampónu a podobně), mohou spíše uškodit. Prostředí pochvy je poměrně citlivé. Neměli bychom ho narušovat čímkoliv, co není přímo pro něj určené.

Sporné názory jsou u poševních výplachů. Někteří lékaři je hojně doporučují, jiní od nich spíše odrazují, neboť by mohlo současně docházet k odplavování zdravých bakterií. V současnosti doporučené postupy uvádí pouze výplach benzydaminem (například Rosalgin), a to jako doplňující léčbu k léčbě kvasinkové a bakteriální infekce, nebo jako prevenci opakovaných zánětů, kdy se výplach provádí například po menstruaci nebo po návštěvě bazénu.

Jak je to u dětí?

U dívek v klidovém období, tedy před pubertou a před působením estrogenů (do 8 – 9 let), je zdravá dívčí pochva zcela bez výtoku. Proto přítomnost jakéhokoli výtoku signalizuje problém a je potřeba navštívit lékaře. Během pohlavního dospívání se pak objevuje čirý, bezbarvý výtok.

U dívek záněty nejsou způsobené kvasinkami, proto nikdy nenasazujeme antimykotickou léčbu. Kvasinky jako příčina zánětů u dívek se objevují zcela výjimečně, a to například u dívek trpících cukrovkou nebo u předčasné puberty. Nejčastěji za problémy u dívek může nedodržení hygieny, kdy je nutné utírat se směrem dozadu k zadečku. Také bývají tyto obtíže spojené s infekcí močových cest.

Dříve se doporučovaly sedací koupele, ale právě u nich může dojít k přenosu bakterií z konečníku do pochvy. Vhodnější jsou tedy oplachy (opět směrem dozadu od pochvy k zadečku). Můžeme zvolit oplachy:

  • silným zeleným nebo černým čajem
  • heřmánkem, řepíkem, maliníkem
  • slabým roztokem hypermanganu (zbarvený do světle růžova) nebo Jarischovým roztokem
  • od 6  let roztokem benzydaminu.

Pomoci mohou i zklidňující krémy (například neoPhytiol). V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na skutečnost, že u dětí může být důvodem výtoku předmět v pochvě. Toto ale opět patří do rukou lékaře.

Mějme své tělo rády

Vaginální záněty jsou nepříjemné, snižují kvalitu našeho života i náš partnerský sexuální život. Mysleme tedy na sebe a své zdraví, dřív než se problémy objeví, a zkusme co nejvíce dodržovat preventivní opatření. V případě potřeby je tu pro vás vždy váš lékárník či lékárnice, kteří vám rádi poradí.

 

Česká lékárnická komora. Doporučený postup – Gynekologické obtíže.

Dostálová, Z. & Gerychová, R. (2012). Vulvovaginitidy – záněty vulvy a pochvy. Praktické lékárenství, 8(3), 113-117.

HOŘEJŠÍ, Jan. 2003. Gynekologické problémy u děvčátek a dospívajících dívek.

  1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2003. ISBN 80-247-0553-2.

Koliba, P. & Příhodová V. (2014). Možnosti farmaceuta v léčbě vulvo-vaginální kandidózy. Praktické lékárenství, 10(3), 95-98.

Kosová, H. (2017). Volně prodejné léky v léčbě infekcí vulvy a pochvy z pohledu ambulantního gynekologa. Praktické lékárenství, 13(2), 84-88.

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *