Potřebují děti multivitaminové přípravky? – DOTAZY A MÝTY

pexels-any-lane-5946083

MÝTY, OTÁZKY A ODPOVĚDI

Maminka lékárnice Šárka si pro vás připravila odpovědi na nejčastější dotazy.

  • Preventivně není dobré dávat umělé vitaminy ve velkém množství, zhoršuje se tím schopnost organismu vstřebávat vitamíny ze stravy a navíc je tělo nevyužije tolik. Radši si připlatím za zdravou stravu než za marketingem podporované tablety.

Zdravá plnohodnotná strava založená na celistvých základních potravinách by měla být vždy na prvním místě u dětí i dospělých. Pro zdravého člověka bez výživových omezení, a s přiměřenou fyzickou i duševní aktivitou by neměl být problém získat dostatečná množství vitaminů (i minerálů) ze stravy. Nicméně u dětí i dospělých s vyšší fyzickou či psychickou aktivitou (např. závodně/profesionálně sportující, náročné období ve škole/v práci), kdy bývají nároky organismu na vitaminy a minerály zvýšené, je vhodné zvážit (preventivní) podávání některých vitaminů nebo multivitaminového preparátu, nejlépe po konzultaci s pediatrem.

Využitelnost forem vitaminů je obvykle dostatečná, u minerálů mnohdy závisí na druhu soli (= sloučeniny, v níž je daný minerál obsažen). Většinou bývají lépe vstřebatelné organické formy, u zjm. dvojmocných iontů (hořčík, zinek), ideálně pak ve formě chelátů.

Při suplementaci jednotlivých vitaminů je dobré dbát na jejich rozpustnost – v tucích rozpustné vitaminy A, D ,E, K, B12 konzumovat během jídla nebo po jídle obsahujícím tuky (např. oběd), protože po rozpuštění těchto vitaminů v tuku se zlepšuje jejich vstřebatelnost.

 

  • Dáváme „protivirózové“ vitamíny a béčka na podporu chuti k jídlu. Kdyby syn dobře jedl, dávala bych umělé vitamíny jen v chřipkovém období.

Zázračné vitaminy, které člověka ochrání před chřipkou nebo virózou neexistují. Nicméně jako prevence se dnes doporučuje podávat betaglukany, zinek a vitamin D (recentní studie ukazují na význam vitaminu D v mnoha nejen imunitních pochodech lidského těla a spíš než k vitaminům ho řadí k prohormonům)

Vitamin C, od kterého si lidé slibují zázraky, hraje ve skutečnosti v prevenci sezonních viróz a chřipky malou roli, prokázáno je ale jisté zkrácení trvání již probíhajícího nachlazení (v řádu 1-2 dnů).

Opět nelze nezmínit primární roli celoroční pestré stravy založené na celistvých potravinách, dostatečného množství zeleniny, ovoce, kvalitních mléčných výrobků, masa atd.

 

 

  • Podle mě je přínos multivitamínů sporný. Pocit, že pomohou imunitě, je opravdu jen pocit.

Při hypovitaminoze, nedostatečné kvalitě stravy, malabsorpčních stavech nebo některých výživových omezeních mohou multivitaminy jistou měrou pomoci zlepšit stav. Ideální je zaměřit se na to, jaké potraviny jsou v jídelníčku nedostatečně zastoupeny (např. čerstvá zelenina/ovoce, ryby, maso, mléčné výrobky…) a po konzultaci např. s lékárníkem, výživovým poradcem nebo pediatrem dle toho zvolit vhodné suplementy.

 

  • Dávám dítěti lžíci medu každý den. Nikdy nebýval moc nemocný, tak asi na tom opravdu něco bude. První rok ve školce byl jen 2x nemocný a nebylo to na déle než na týden.

Med je vhodným sladidlem pro děti od 1 roku (u mladších není doporučován vzhledem k jistému alergennímu potenciálu). V medu najdeme jednoduché cukry (glukosa, fruktosa), které tvoří 95 % jeho složení, dále disacharidy (sacharosa = „bílý cukr“, cca 1%), oligosacharidy, dále různé aminokyseliny, vitaminy skupiny B, vitamin A, C, D, K a některé minerály. Vitaminy i minerály jsou však obsaženy ve velmi malých množstvích, takže při běžném užívání medu jako sladidla ho nelze považovat za jejich významný zdroj.

 

  • Většina farmaceuticky vyráběných vitamínů není tělem vůbec vstřebatelná. Tableta vitamíny sice obsahuje, ale v takové formě, že si ho tělo neumí zpracovat a následně ho močí vyloučí a tablety jen zatěžují játra.

S tímto tvrzením nelze souhlasit. Výrobce musí před dodáním na trh doložit data ohledně dostupnosti léčivé látky v těle, účinnosti, bezpečnosti a mnohá další, pokud se jedná o léčivé přípravky. Nicméně perorální formy multivitaminů dostupné aktuálně v ČR jsou s výjimkou jednoho sirupu (obsahujícího kombinaci vitaminů A, B1, B2, B5, B6, C, D, E, vápníku a sloučeniny fosforu) legislativně řazeny k doplňkům stravy, které nemusí splňovat tak náročné registrační požadavky jako léčivé přípravky. Využitelnost vitaminů je obtížné posuzovat. Využitelnost vitaminů (i jakýchkoli jiných látek – minerálů, léčivých látek v léčivých přípravcích atd.) může klesat při užívání se stravou obsahující větší množství vlákniny.

Jako léčivé přípravky jsou ČR dostupné samostatně vitaminy B1, B6, B12 a jejich kombinace, vitamin C, vitamin D (i v kombinaci s vápníkem) a vitamin E.

Při dodržování doporučeného dávkování preparátů (pozor na současné užívání více preparátů obsahujících vitamíny rozpustné v tucích, kde může hrozit potenciální riziko kumulace) není pravděpodobná zátěž jater, pokud již nejde o pacienty s jaterním onemocněním.

 

  • Neberu nic a synovi taky nic nedávám. Nejsem příznivcem „vitaminů“ v tabletách. Nevěřím tomu. Jsou to hlavně reklamní tahy, jak z lidí tahat peníze. A hlavně se lze hodně rychle předávkovat.

Pokud chceme mít záruku účinnosti, je lepší se zaměřit na preparáty, které mají status léčivého přípravku než doplňky stravy.

Riziko předávkování potenciálně hrozí u vitaminů rozpustných v tucích, které se mohou kumulovat v organismu. Je proto vhodné tyto vitamíny užívat dle doporučeného dávkování ev. po konzultaci s lékárníkem nebo lékařem, kteří mohou odhalit potenciální duplicitní dávky těchto vitaminů v souběžně užívaných preparátech.

 

  • Vzhledem k tomu jak žijeme a co jíme, mi nepřijde uvážené doplňování vitaminů a minerálů až tak mimo. Chemickým „dobrotám“ z lékárny se ale ráda vyhnu. Mnohem důležitější, než nějaké doplňky, je kvalitní jídlo, zdravý pohyb (ideálně na čerstvém vzduchu), kvalitní spánek a život plný lásky a radosti a ne stresu kvůli blbostem.

Prvním krokem by vždy mělo být zhodnocení kvality stravy, pitného režimu, spánku a samozřejmě psychické pohody. I přesto existuje nespočet stavů, kdy právě „umělé“ doplnění některých mikroživin je to, co pomůže.

 

  • Vitamin D se kojenci se podává proto, že si ho nedokáže vytvořit sám. A dávka pro kojence a dospělého je téměř shodná.

Děti 0-12 měsíců 10 mcg (400 IU) denně

1 – 18 let 15 mcg (600 IU) denně

Dospělí 15 mcg (600 IU) denně (1)

Je patrné, že doporučené dávky jsou podobné u dětí i dospělých. Dětská kůže si vitamin D dovede tvořit podobně jako dospělá – tvoří se v kůži z provitaminu díky UV záření ze slunce. Dětská kůže je však citlivější na sluneční záření, proto dětí a u kojenců zejména je doporučováno omezit vystavení přímému slunečnímu svitu. V důsledku toho je možné snížení tvorby vitaminu D.

 

 

  • Ty lékárenské bonbóny jsou prý stejně k ničemu …

Záleží na obsahu vitaminů v jednom bonbonku, z toho plynoucím dávkování (u některých preparátů max. 2 bonbony denně (2) u některých až 3x denně 5 želatinových bonbonů (3)), u minerálů je také vhodné sledovat, v jaké formě se nacházejí (anorganické soli, organické či chelátové sloučeniny). I zde platí, že by neměly nahrazovat kvalitní stravu, nicméně mohou být lepší náhradou za „obyčejné“ bonbony.

 

  • (Multi)vitamíny jsou perfektní náhradou pro špatnou stravu

Z vyhlášky č. 58/2018 Sb. o doplňcích stravy a složení potravin vyplývá povinnost výrobce na všech doplňcích stravy uvádět větu “Není určeno jako náhrada pestré stravy.” Lidský organismus je tak komplexní, že ani ten nejlépe sestavený suplement nemůže plnohodnotně vykompenzovat přínos kvalitní pestré přirozené stravy. Může jen doplnit látky, na které je strava chudá

 

  • Přírodní vitaminy jsou vždy účinnější než syntetické

Syntetické a přírodní vitaminy jsou co do složení a struktury zcela shodné. Jedinou výjimkou je vitamin E, jehož přírodní forma je pětkrát účinnější než syntetická varianta. (4) Pokud člověk nezvládá nebo z nějakých důvodů nemůže pokrýt příjem vitaminů ze své stravy, není nutné se příliš zabývat tím, jaký původ je účinné složky v doplňku stravy nebo léčivém přípravku.

 

 

  • Vždyť je to jedno, jestli užívám léčivý přípravek nebo doplněk stravy

Jedná se o dvě odlišné kategorie přípravků. Doplňky stravy legislativně spadají mezi potraviny. Dle zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích se doplňkem stravy rozumí potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem. Pro jejich uvedení na trh je nutné pouze oznámení Ministerstvu zemědělství, ale není potřeba dokládat studie účinnosti, bezpečnosti a kvality. Naopak léčivé přípravky spadají pod kontrolu Státního ústavu kontroly léčiv a pro jejich uvedení na trh musí výrobce doložit množství studií.

 

  • Je lepší užívat multivitamin než jednotlivé vitaminy zvlášť

Většina multivitaminových preparátů obsahuje kromě vitaminů i některé minerální látky. Je otázkou, jestli všechny složky vaše tělo potřebuje doplnit a také záleží, v jakém množství a formě jsou složky v multivitaminu obsaženy a do jaké míry mohou být tělem doopravdy využity. Ideální postup je nejdřív zhodnotit kvalitu současné stravy, následně přidat potraviny bohaté na vitaminy minerální látky, jejichž příjem byl omezený a až poté uvažovat o suplementech, které pokryjí složky, které jsou stále ve stravě konkrétního člověka deficitní.

 

 

Zdroje:

Zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích

Vyhláška č. 58/2018 Sb., o doplňcích stravy a složení potravin

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 – RHP

https://esipa.cz/sbirka/sbsrv.dll/sb?DR=SB&CP=32011R1169 – příl. XIII

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/zachrani-nase-zdravi-aneb-nejcastejsi-myty-o-vitaminech.A111027_131232_zdravi_pet

www.sukl.cz

 

Test multivitaminů pro děti:

https://vitalpoint.cz/blog/clanek/nezavisly-test-multivitaminu-pro-deti.html?gclid=Cj0KCQjwiYOxBhC5ARIsAIvdH50qJR3mNqIKsu7DDfOAp9ktgpVwU7FmFMM8ccn42h6SZfLneMOVUOMaAnQwEALw_wcB

 

vitamin D – horní limity: dospělí až 10 000 IU, poslední doporučení SZU, ale dávky jsou z dnešního vědeckého pohledu spíše nedostatečné
https://www.prolekare.cz/tema/kolika-u-deti/detail/horni-limit-denni-davky-vitaminu-d-jake-mnozstvi-je-jeste-bezpecne-126491

 

Mgr. Šárka Pelikánová

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *