PharmDr. Jana Šolínová

Vytvořené odpovědi

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 18)
  • Autor
    Příspěvky
  • odpověď na: hřejivé náplasti v těhotenství #801

    Dobrý den. V hřejivých náplastech bývá obsažen capsaicin a ten se nedoporučuje používat. Rovněž gely a masti s podobným efektem, které obsahují obvykle kafr či methyl salicylát, nejsou vhodné pro nastávající maminky. Snad by mohly vypomoci zábaly s aktivním uhlím, které skutečně vyzařují teplo dané chemickou reakcí (zde zase výrobce upozorňuje na potíže u citlivé pokožky a možnost popálení).Určitě můžete volit např. vlněný zábal a využít izolace přirozeného tepla Vámi vyzařovaného.
    S pozdravem J.Šolínová

    Dobrý den. Při užívání železa, hořčíku a Euthyroxu je vhodné podávat každý z těchto preparátů zvlášť, rozestupy cca 2 hodiny. Euthyrox nejlépe ráno alespoň 30 minut před jídlem, tím je zajištěno optimální vstřebávání. Hořčík by se měl užívat mezi jídly, nedoporučuje se zapíjet mlékem a kombinovat se železem, určitě se dají nalézt formy rozpouštěcích tablet či sáčků do vody. Zda je nutné striktně trvat na dávce odpovídající třem tabletám Magnesium Lactici je otázka, zeptejte se lékaře, počítám, že to nebude úplně nezbytné. Hořčík obvykle nepůsobí dramatické potíže co se týče nevolností a nesnášenlivosti. To je doména zejména železa. Přípravky se železem se nedoporučuje zajídat vlákninou, zapíjet černým čajem, kávou, zapíjet mlékem, optimální užití je cca hodinu před jídlem či 2 hodiny po jídle, zapít eventuelně ovocnou šťávou, nicméně pokud Vám působí trávicí obtíže a nevolnosti, lze pak zkusit alternativně něco málo k tabletě přece jen sníst,železa se vstřebá o něco menší množství. Za zkušenosti bývá velmi dobře snášený přípravek Maltofer v tabletách, které se dají rozkousat a jsou docela chutné, případů nevolností je u tohoto přípravku opravdu minimum. Přeji klidný průběh těhotenství. Zdravím J.Šolínová

    odpověď na: Léky na nachlazení při kojení #780

    Dobrý den. Popisujete zcela standartní průběh nachlazení tak jak se obvykle uvádí. Přípravků použitelných při kojení je celá řada. Lokální dezinfekce hrdla ve formě pastilek (Septisan),kloktadla z heřmánku, na suchý kašel zcela zajisté přípravky s obsahem butamirátu (Tussin, Sinecod), při zahlenění léky s ambroxolem (Mucosolvan, Ambrobene …aj.), případně bylinné preparáty na bázi jitrocele, mateřídoušky. Homeopatické preparáty je možné také používat. Při bolestech a horečce můžete použít ibuprofen či paralen. Důležité je dodržovat dávkování, rozestupy, a pokud by nachlazený byl i váš drobeček, myslet na zásadu, že léky přechází do mléka a rozhodně by nemělo dojít k užívání téhož léku matkou i dítětem zároveň.
    Přeji pevné zdraví J.Šolínová

    odpověď na: Dologran v těhotenství #778

    Dobrý den,

    Na Dologranu je uvedeno doporučení přímo od výrobce. Osobně v užívání nevidím zásadní problém, Dologran obsahuje zejména hořčík a vápník v dávkách, které mohou být užívány těhotnou ženou. Dologranu existuje několik typů, neuvedla jste, který užíváte, jednotlivé Dolograny jsou obohaceny o další vitamíny či minerály, nicnéně podle dostupných zdrojů nejsou případné dávky problematické. Pokud máte obavy, že Vaše stravování není stoprocentní, existuje řada literatury, kde můžete nalézt rozumná doporučení, určitě je vhodné se k modelu vyvážené stravy s dostatkem vitamínů a minerálů co nejvíce přiblížit. Doporučila bych ve Vaší oblíbené lékárně zkonzultovat preparáty přímo určené pro těhotné maminky, složky jsou obsaženy v doporučovaných dávkách a řeší specificky i nedostatek např. kyseliny listové, železa či nenasycených mastných kyselin v naší populaci aj. Tyto složky Dologran neobsahuje. Rovněž můžete požádat o konkrétní doporučení Vašeho gynekologa, zná podrobně Váš stav a může užívání vitamínů a minerálů zkorigovat podle Vašich zdravotních záznamů. Určitě je dnes možné zaplatit si konzultaci u kvalifikované nutriční terapeutky (nemocnice, velká města …). Pozor na souběžné užívání několika preparátů najednou a dávkování některých problematických vitamínů jako např. vitamínu A, který by v nadměrných dávkách mohl miminku i ublížit.

    Přeji klidný průběh těhotenství a hodně zdraví
    Jana Šolínová

    odpověď na: vigantol #819

    Dobrý den, paní Veroniko, děkuji za reakci, rozumím.
    Užívání vitamínu D je předmětem zkoumání odborníků v celé Evropě. Otázka nemá momentálně, alespoň pro mne, jednoznačné univerzální řešení. České guidelines doporučují užívání do jednoho roku věku, maximálně během zimy v průběhu druhého roku věku dítěte nebo při onemocnění spojeném s nedostatkem vitamínu D, což posoudí ošetřující lékař(-i). V létě by při osvitu kůže sluncem (vhodné načasování pak neohrožuje kůži spálením či dalšími problémy) měla být tvorba v těle dostatečná. Jiné evropské země doporučují například podávání až do tří či čtyř let dítěte, např. Holandsko. Dostatek vitamínu D je spojen s konzumací ryb, mořských plodů. Také dostatečná konzumace mléka je spojena s dobrými efekty na hladiny vitaminu D. Pokud byste chtěla podávat vitamin D preventivně dvouletému dítěti, určitě je součástí multivitamínových sirupů či kapek, pro takto malé dítě není vhodná forma tablet z důvodu rizika vdechnutí. Přichází v úvahu po domluvě s pediatrem a případném zhodnocení vaší konkrétní zdravotní situace i možnost lékaře požádat o vystavení receptu na Vigantol kapky s plnou úhradou pacienta (lékař uvede “Hradí nemocný” a Vy si vyžádaný lék zaplatíte).Zároveň se v literatuře doporučuje zajistit dostatečný přísun kalcia a dodržovat dávky vitamínu D, protože zde existuje možnost předávkování.

    Zdravím
    J.Šolínová

    odpověď na: vigantol #817

    Dobrý den paní Veroniko,
    poradna v provozu je, pokud nebylo odpovězeno, omlouváme se, ale jako všude se mohla vyskytnout nějaká chybka, dotazy jsou nám přeposílány. Přesněji nedokážu vysvětlit.
    Vigantol je registrovaný lék a je doporučován dětem již od 2. týdne. Plošně je podáván do 1 roku jako prevence křivice a dále podle individuálního zdravotního stavu a potřeby konkrétního dítěte. Je prokázáno, že v našich podmínkách je příjem vitamínu D přirozenou cestou u dětí právě do 1 roku nedostačující.
    Doporučení bude zcela jistě i součástí doporučených postupů pro pediatry. Informaci naleznete též v příbalovém letáku léku a SPC (souhrn údajů o přípravku, součástí registračního řízení léku, dostupný na webu SÚKLu).
    Spíš by mne zajímalo, proč u Vás podávání Vigantolu vyvolalo tak velké obavy?

    Přeji příjemný zbytek neděle
    Jana Šolínová

    odpověď na: Kosmetická výbavička pro miminko #822

    Dobrý den,

    doporučuji k přečtení článek o péči o kůži miminek a malých dětí. V článku jsou shrnuty nejdůležitější zásady, na které je dobré myslet. Doporučení konkrétního přípravku je velmi problematické, protože citlivost dětí k jednotlivým produktům se může velmi lišit a Vaše děťátko může špatně reagovat i na velmi kvalitní kosmetiku . V mnoha lékárnách jsou k dispozici vzorečky dětské kosmetiky, zkuste se poptat a případně produkty vyzkoušet v malém. Do jisté míry platí pravidlo, že když se zaměříte na produkty renomovaných výrobců léčebné kosmetiky, je šance na lepší výsledek za vyšší cenu, nicméně toto pravidlo jako v každé oblasti lidské činnosti neplatí jednoznačně a vždy. Pro začátek můžete zkusit i jednoduchou, ale osvědčenou „leniensku“ a „rybí mast“ na zadeček a podle případných potřeb se později domluvte ve Vaší oblíbené lékárně a s pediatrem. Před porodem není nutné dělat si velké zásoby dětské kosmetiky.
    Hygiena kojící maminky spočívá v běžné hygieně, bradavky doporučuji oplachovat jednou denně při sprchování vlažnou vodou bez mýdel, šampónů a sprchových gelů, při pocitu nedostatečné hygieny můžete využít omytí jemným dětským mýdlem s důkladným opláchnutím. Přebytečná snaha o hygienu bradavky vysušuje, zatěžuje a vede k praskání a bolestivosti při kojení. Důležitá je péče o správný výběr velikosti a materiálu podprsenky (nejlépe měkká bavlna) a pravidelné používání vložek do podprsenky. Při omývání je důležité bradavky nijak mechanicky nezatěžovat a netřít, při manipulaci s prsy během kojení je dobré si předem umýt ruce z důvodu přenosu nečistot a případné infekce. K ošetření bradavek a prsů jsou přímo určené krémy a masti (např. Bepantheń mast, hojivá mast s dexpanthenolem).
    Pokud byste využila konkrétnější doporučení, zkuste najít nejbližší maminku lékárnici ve Vašem okolí a domluvit se osobně. Pokud nemáte tuto možnost, zkuste přemýšlet, ve které lékárně v okolí jsou ochotní se Vašemu problému nejlépe a dlouhodobě věnovat.

    S pozdravem Jana Šolínová

    odpověď na: léky – těhotenství #892

    Dobrý den Markéto,

    obecně lze konstatovat, že deprese je závažný zdravotní problém, který je nutné v těhotenství řešit individuálně a důkladně se každé konkrétní budoucí mamince věnovat. Neléčená deprese určitě představuje riziko pro ženu i pro miminko. Pokud jste již někdy zažila epizodu deprese, je třeba, aby se lékaři, kteří o Vás budou pečovat, ať praktický lékař či gynekolog event.další specialisté, s Vámi domluvili na konkrétním postupu již před otěhotněním. Pokud je to možné, jsou preferovány psychoterapeutické postupy, tzn. terapie bez léků. Určitě je vhodné, aby žena, která chce otěhotnět, byla v období tzv. remise onemocnění, tj.klidová fáze nemoci, bezpříznaková. Také aby cítila příjemné zázemí a oporu svého okolí. Pokud je nutné nasadit léky, mělo by jít o látky, které jsou dostatečně prozkoumány a existuje dostatek údajů o jejich bezpečném užívání v těhotenství. Výběr léčiva se odvíjí od předchozího zdravotního stavu, předchozích zkušeností s jednotlivými léčivy u konkrétního pacienta, stupně závažnosti deprese ..atd. S přírodními preparáty je potřeba zacházet opatrně. Užívání Saframylu bych osobně v těhotenství nedoporučila vzhledem k nedostatku údajů o jeho bezpečnosti v těhotenství.

    Přeji hodně zdaru,
    s pozdravem Jana Šolínová

    odpověď na: léky – těhotenství #890

    Dobrý den,

    Macmiror a Polygynax jsou určeny k lokální terapii (česky řečeno místní léčba) a nemusíte se obávat dramatického prostupu obsažených léčivých látek a jejich dlouhodobého přetrvávaní
    v organismu. Krátce po ukončení léčby můžete ve svém plánu pokračovat. Je dobré se zamyslet nad výsledkem terapie, zda-li přeléčení zánětu bylo úspěšné a oba s partnerem začínáte pokus o malého potomka zdrávi. Vyhnete se tak případnému riziku dále Vás léčit hned v prvních týdnech těhotenství, kdy je plod vůči cizorodým látkám nejcitlivější.
    Lék Faktu je možné krátkodobě používat během těhotenství (nikoli však pravidelně), jedná se opět o místní léčbu, takže se v tomto případě nemusíte obávat a dodržovat dlouhé časové odstupy od poslední aplikace. Opět podotýkám, že pokud je Váš stav (hemoroidy, trhliny, zákrok?) neuspokojivý a vyžaduje nějakou razantnější léčbu, zkonzultujte problém s lékařem a snažte se jej vyřešit před otěhotněním. Během těhotenství bych doporučila jako vhodnější např. aplikaci přípravku Preparation H, který je určený i pro těhotné ženy. Většinou mívají těhotné ženy potíže se zácpou, je dobré preventivně znát tuto informaci a vhodně se stravovat, přijímat dostatek tekutin a dopřát si i pohyb, např. pravidelně chodit na vycházky, pokud to stav dovoluje. Určitě se Vám celé těhotenství bude věnovat Váš gynekolog a případný režim pomůže upravit podle Vaší konkrétní situace.

    Hodně zdaru, zdravím
    Jana Šolínová

    Dobrý den, omlouvám se za mírné zpoždění.
    Problematika, kterou popisujete, je hodně specifická, předpokládám, že jste trvale v péči odborného lékaře a jakékoliv nejasnosti by bylo dobré konzultovat s ním, určitě v této poradně nemůžeme dělat nějaká obecná doporučení (navíc bez znalosti dalších informací). Že jste znepokojena je samozřejmě naprosto pochopitelné. Preventivní užívání Ospamoxu je zvoleno z nutnosti vyhnout se případnému zánětu močových cest, který by celou situaci mohl výrazně zkomplikovat. Takovému postupu se říká antibiotická clona. Rozhodně tento postup nepovažuji za nevhodný! V medicíně dáváme přednost řešení, z kterého jednoznačně pacient profituje a zisk převažuje rizika. Antibiotika samozřejmě mohou způsobit Vaší holčičce trávicí obtíže, probiotika jsou zcela na místě a jsou vhodná dlouhodobě, případné nadýmání můžete řešit např. fenyklovým čajem či kapičkami (Espumisan, Sab simplex, …). Je určitě třeba dodržovat doporučení odborného lékaře týkající se pitného režimu. Pokud jste opravdu hodně zoufalá, zkuste si domluvit pohovor s Vaším ošetřujícím lékařem nebo zkuste požádat o názor jiného specialistu. S pozdravem Jana Šolínová

    odpověď na: inhalátor #851

    Omlouváme se za pozdní odpověď, rozhodla jsem se přesto ji doplnit. Bohužel dotaz byl překryt jiným a unikl naší pozornosti.
    Zánět hrtanu neboli laryngitida je onemocnění, které dokáže mít velice náhlý průběh, jednotlivé stavy mohou být různé u různých dětí. Někdy se jedná o virózu, jindy může jít o bakteriální onemocnění. Nejobvyklejší projevy, které mohou rodičům, kteří již zažili u své ratolesti něco podobného, napovědět, co se chystá, jsou štěkavý kašel, chrapot, pískot, horečky, dítěti se špatně dýchá, vyhledává polohu vsedě a dělá mu dobře chladný vlhký vzduch.
    Prevenci je obtížné doporučit. Samozřejmě je důležitá celková odolnost, zdravé stravování a životní styl, dostatek vitamínů. Dobré je zamezit styku s nemocnými osobami, dodržovat základní hygienické návyky. V suchých bytech zvlhčovat vzduch (pleny, ručníky) a nevystavovat dítě dlouhému pobytu ve velmi horkém či velmi studeném vzduchu (dýchání přes šálu), vyhýbat se prašnému prostředí, pro alergika může být zásadní kontakt s alergeny. Inhalace vodních par může být použita jako podpůrná metoda, nikoli však jako zásadní léčebná metoda. O případné inhalační léčbě za pomoci specifických léčiv musí rozhodnout lékař podle stavu a situace. Rodič by měl umět rozlišit, jak se zachovat, být vybaven urgentními léky používanými v akutních stavech, při závažné dušnosti či promodrávání dítěte je třeba zavolat rychlou záchrannou službu.

    odpověď na: Zvětšené uzliny na krku #849

    Nic se neděje, je naprosto pochopitelné, že Vás zvětšená uzlina zneklidnila, určitě se zeptejte znova pediatra, zmiňte obavy a dlouhotrvající stav, udělala bych to taky. Naše komunikace je naprosto korektní, ale pokud je třeba doporučit návštěvu lékaře, udělám to v lékárně i tady ;-). Zdravím a držím pěsti. J.Šolínová

    odpověď na: Zvětšené uzliny na krku #847

    Dobrý den! Posouzení podobné záležitosti není v kompetenci lékárníka. Je třeba posouzení praktickým lékařem či specialistou a hlavně doplnění o spoustu dalších údajů včetně rodinné anamnézy, nálezu, laboratorních hodnot aj. ….Pokud stav trvá, doporučuji konzultovat s lékařem.
    J.Šolínová

    odpověď na: Aceton v dechu #832

    Dobrý den. Při hladovění- sníženém přísunu sacharidů, či horečce může v organismu dojít skutečně ke zvýšené produkci ketolátek, které pokud nejsou spotřebovány můžete nalézt v dechu či moči. Cukrovka není jedinou příčinou podobného nálezu. V literatuře se uvádí, že cukrovka nebývá u batolat diagnostikována příliš často. Doporučuji navštívit Vašeho pediatra a domluvit se na dalším postupu, zcela jistě neodmítne se vaším problémem zabývat a dcerku zkontroluje.
    S pozdravem J.Šolínová

    odpověď na: nema stolici uz 2 dny #859

    Dobrý den!

    K řešení podobného problému je vždy třeba znát více informací. Např. zda podáváte dítěti Nutrilon již delší dobu nebo jste právě začala, jestli v předchozím období trpělo někdy zácpou či jinými trávicími obtížemi, jaký je obvyklý interval stoličky u Vašeho miminka.

    Pokud miminko neprospívá, nechce jíst, pláče, nebo dokonce zvrací, je potřeba navštívit lékaře. Pokud dítě prospívá, je klidné a nic mu zjevně nechybí, ještě můžete další den dítě sledovat, eventuelně přidat k stravě převařenou kojeneckou vodu na lžičce či malé množství kojeneckého čaje (čaj vyberete v lékárně podle věku dítěte) jako pomoc proti případné zácpě. Pokud by stav trval nadále, navštivte pediatra a nechte dítě prohlédnout. Dlouhodobě jsou děti na umělé mléčné stravě více zatíženy sklony k zácpě, pomoci můžete přísunem několika lžiček vhodné tekutiny navíc, eventuelně podáváním probiotických kapek či výběrem speciálního mléka pro děti se zažívacími potížemi. Nicméně při opakovaných problémech je nutné, aby lékař stav posoudil a vyloučil možné vážnější příčiny.

    S pozdravem J.Šolínová

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 18)