Pupínky, kam se podíváš aneb jak na neštovice

nestovice-2-

Plané neštovice jsou velmi častým onemocněním dětského věku. Nejčastěji se s ním potkáme, když jsou naše děti ve školce. Neštovice se mezi dětmi šíří velmi rychle. Výjimečné jsou ale neštovice i tím, že je to jedno z onemocnění, které u dětí tak trochu vítáme. U menších dětí (kromě nejmenších miminek) je totiž průběh planých neštovic mnohem mírnější než u dospívajících a dospělých. Jak se tedy s neštovicemi poprat? Co na neštovice použít a čemu se naopak vyvarovat?

 

Stručně o neštovicích

Plané neštovice jsou virové onemocnění. Od nakažení po první příznaky většinou uplynou zhruba dva týdny. Jak už to tak u virů bývá, jsou zrádné v tom, že člověk je infekční (tj. může nakazit ostatní) jeden až dva dny před objevením prvních pupínků. Nakazit se tedy můžeme, ještě předtím než víme, že dotyčná osoba plané neštovice má. Nemocný přestává být nakažlivý zhruba týden po objevení pupínků, kdy dojde k přeměně všech pupínků v krusty, stroupky. 

Plané neštovice se projevují svědivou vyrážkou, červenými pupínky. Může se objevit i horečka, bolest hlavy, nechutenství. Vyrážka se šíří většinou od hlavy přes hrudník až po celé tělo. Nejvíc rizikové jsou neštovice pro miminka, těhotné a dospělé osoby. 

 

Co dělat, když má dítě neštovice

  • ulevit od svědění – lokální přípravky nebo antihistaminika (léky proti alergii)
  • dodržovat správnou hygienu – raději sprchovat než koupat
  • stříhat nehty – nedojde k rozškrábání
  • udržovat dítě v klidu
  • nechodit na slunce

 

Jaké přípravky na neštovice použít?

Důležitou součástí procesu hojení je ošetření pupínků. Nejvhodnější jsou přípravky určené přímo na neštovice (například Virasoothe, Tanno-Hermal). Dříve se také hojně využíval tekutý pudr, ten však neumožňuje pokožce dostatečně dýchat. Uleví tedy od akutního pocitu svědění pupínků, ale nepřispívá k rychlejšímu zhojení. Nadměrné vysoušení tekutým pudrem může také zhoršit pocit svědění pokožky jako takové.

Aby každodenní mazání pupínků byla zábava, můžeme vymyslet různé hry – například nakreslit na bříško sluníčko nebo vymyslet krátkou říkanku. Při výrazném svědění můžeme použít i antihistaminika – léky proti alergii (například Fenistil, Zodac, Zyrtec). 

!!! Při neštovicích nepoužíváme na snižování horečky přípravky s léčivou látkou ibuprofen. Ve výjimečných případech může přispívat ke zhoršení infekce či vzniku závažných zánětů kůže. Přestože jsou tyto případy velmi vzácné, je lepší použít přípravky s obsahem jiné léčivé látky, například paracetamol.

 

Prevence

Přestože mnohé maminky plané neštovice “vítají”, není vhodné dítě nakazit záměrně. Pokud dítě neprodělá nákazu planými neštovicemi před nástupem do školy, je vhodné zvážit očkování. To chrání před nákazou z 90 %, před závažným průběhem pak téměř ze 100 %. U dospívajících nad 12 let se význam tohoto očkování ještě více zvyšuje. S vzrůstajícím věkem se totiž zvyšuje riziko dalších komplikací jako jsou rozsáhlejší záněty kůže, postižení plic nebo mozku.

 

 

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *