Pitný režim u dětí

pitný režim
Mgr. Jitka Krebsová

Voda je jednou ze základních podmínek pro vznik a udržení života ve formě, jak ji známe z naší planety. Je tedy velmi důležitá i pro nás. Nejen z hlediska množství, ale také kvality. Proto je nezbytné pro správné fungování organismu dodržovat pitný režim.

Potřebné množství tekutin uváděné v běžném pitném režimu, o kterém se dočtete dále, odpovídá standardnímu příjmu tekutin. V horkých dnech se ale zmíněná množství mění na pouhé nezbytné minimum, k dosažení optimální hydratace organismu musíme rozhodně přidat. Tekutiny navíc nesmíme zapomenout přidat také při průjmu nebo horečce – tím poctivěji, čím je dítě menší.

Kolik tekutin vypít za den?

Kojenci si zpravidla vystačí s mateřským mlékem. Přesto jim, hlavně těm nekojeným, můžete v lékárně vybrat dětský čaj, který je vhodný již od narození. Nezapomeňte ale, že by se na jeho přípravu měla použít převařená kojenecká voda a čaj by mělo pít dítě vlažný. Dětem, které již zvládají 2-3 příkrmy za den (kolem 6 měsíců), je vhodné kromě mléka nabídnout i zeleninové nebo ovocné šťávy. Neměly by se však používat koncentrované, ale vždy zředěné vodou v poměru aspoň 1:1. Od 9 měsíců věku již dětem nemusíme převařovat kojeneckou vodu, stačí kvalitní pitná voda z kohoutku. Roční dítě by už mělo vypít, včetně mléka, aspoň 1 litr tekutin za den. Dětské tělo má větší podíl vody než tělo dospělého, a proto má také poměrně větší potřebu tekutin. Správné množství tekutin závisí u dítěte na jeho věku a hmotnosti. Čím je dítě menší, tím více tekutin na kilogram své hmotnosti potřebuje.

Základní potřebu tekutin si alespoň orientačně můžeme vypočítat podle následující tabulky:

 1 rok    1-1,3 l/den    120 ml/kg/den
 2 roky    1,3-1,5 l/den    115 ml/kg/den
 3-7 let    1,6 l/den    75 ml/kg/den
 7-10 let    1,8 l/den    60 ml/kg/den
 10-15 let    2,1-2,5 l/den    50 ml/kg/den
 dospělí    2,5 l/den    40 ml/kg/den

Např. šestileté dítě, které váží 28 kg, bude mít doporučený denní příjem tekutin 75 ml x 28 kg =2100 ml (tj. 2,1 litru).

Pro starší děti a dospělé má přibližně polovinu tekutin vypitých během dne představovat stolní (neperlivá) voda. Zhruba třetinu pak polévky, bylinné a ovocné čaje, přírodní džusy, zeleninové šťávy, minerálky nebo mléčné výrobky. Slazené limonády by měly zaujímat do 11 % z celkového denního objemu. Do pitného režimu se počítá také ovoce s vysokým obsahem vody. Příjem tekutin by měl být rovnoměrně rozdělen do celého dne, v horkém počasí nám nejlépe prospějí vlažné nápoje.

Dehydratace, úpal, úžeh

Dehydratace, ke které může lehce dojít právě v horku při nedostatku tekutin, vede rychle až k rozvoji úpalu. Proto bychom měli v teplém počasí dbát kromě příjmu tekutin také na pokrývku hlavy, omezit fyzickou aktivitu a pobývat co nejvíce ve stínu. Pro úpal vznikající v důsledku celkového přehřátí organismu je typická horečka, suchá, zarudlá kůže, častá je bolest hlavy, mohou se objevit závratě, zvracení a zrychlený dech. Takový stav nesmíme podceňovat. Úpal totiž může přejít do šokového stavu. Proto je na místě vyhledat lékařskou pomoc. Sami můžeme pomoci aspoň přenesením postiženého do stínu nebo chladné místnosti, chlazením těla pomocí obkladů a podáváním přiměřeně chladných nápojů.

Přehřátí mozku následkem přímého slunečního záření nazýváme úžeh. Příznaky jsou obdobné jako u úpalu, převládá však bolest hlavy a zvracení. Postiženému se špatně hýbe hlavou, má ztuhlou šíji. Úžeh vyžaduje vždy ošetření lékařem. První pomoc spočívá opět v odstranění příčiny, proto musíme postiženému zajistit chladnou větranou místnost nebo alespoň stín. Ochlazovat ho musíme hlavně na hlavě pomocí obkladů nebo vlažné sprchy. Po doušcích dáváme pít iontový nápoj nebo slanou vodu (1 čajová lžička na litr vody) nebo studený, mírně oslazený čaj s citronem.

Dostatek tekutin = příjemnější prázdniny

Pitný režim bychom měli dodržovat pokud možno stále. Dostatečný přívod tekutin je důležitý kromě jiného jako jedna z forem prevence proti přehřátí organismu, zejména v období s vyššími venkovními teplotami. Přestože se jedná o dodržování poměrně jednoduchých zásad, mají každoročně záchranáři hlavně v horkých dnech s dehydratovanými lidmi dost práce. Je pouze na nás, jestli jim budeme práci také zbytečně přidělávat, nebo si budeme raději užívat letního volna. Osobně volím tu druhou variantu. Přeji Vám příjemné dodržování pitného režimu.

Mgr. Jitka Krebsová

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

1 Comment

  1. Lenka

    U nás s pitným režimem hodně bojujeme. Malá moc pít nechce a čím více jí to “nutím” tím je to horší. Má dva roky a jestli za den vypije jednu a jednu a půl lahvičky (500ml) tak to je úspěch. Samozřejmě ještě něco přijme ve formě polévky, mléka,… ale i tak se to zdaleka neblíží. Čaje jsme zkoušeli různé a vůbec nechutnají. Jablečný džus zbožňuje, ale jelikož je to plné cukru tak toho zase příliš pít nemůže. Snažím se jí tedy podávat spíše vodu, nejvíce jí vyhovuje čistá. Pořídila jsem jí tedy filtrační láhev a snadno tak doplníme tekutiny i na cestách. Někdy ochutím vodu ovocem (maliny, jahody, meloun,…) ale na to se vždy kouká strašně podezřívavě 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky