Rýma, nachlazení a kašel v těhotenství

nachlazení v těhotenství
Mgr. Tereza Čámská

Obyčejná rýma, nachlazení a kašel, když se u člověka objeví, jsou často nepříjemnými společníky v běžném životě, ale dají se díky mnoha léčivým přípravkům téměř snadno vyléčit. Horší to je bohužel v těhotenství, kdy by si měla nastávající maminka vystačit s pár přírodními produkty, homeopatií a obyčejným paracetamolem. Ale jelikož i zde platí heslo: „Věř a víra Tvá Tě uzdraví!“ není třeba propadat panice a raději všemu věnovat více času a nemoc především vyležet.

Jak je to s léčenou a neléčenou rýmou?

Stejně se říká, že neléčená rýma trvá týden a ta léčená 7 dní, jen ji musíme „přežít“ s pocitem ucpaného nosu. Dlouhodobého užívání nosních sprejů, které nám sníží otok nosní sliznice a lépe se nám tudíž dýchá, bychom se měly v těhotenství vyvarovat. Ale když bude nejhůř, krátkodobé užití těchto léčivých přípravků většinou plod nijak neohrozí, jen je třeba vybrat v lékárně ten správný. K tomu je dobré používat během chladných měsíců spreje s mořskou či minerální vodou. Tyto přípravky také často zvládnou nos uvolnit, pročistí ho a jsou dobré i preventivně, jelikož brání vniku a usazování virů a bakterií a tedy nákaze jako takové. Jako prevence chřipky se doporučuje každodenní proplachování nosu solným roztokem, který si snadno připravíme i doma rozpuštěním čajové lžičky soli v půl litru vody. Důležité je též vlhčení  místnosti během spánku buď zvlhčovačem, či mokrou plenou položenou na topení, vhodné je každodenní řádné vyvětrání místnosti, samozřejmě pouze v příznivých rozptylových podmínkách.

Pozor na teplotu nad 38°C

Rýma bývá často věrným společníkem nachlazení, které je potřeba vyležet a vypotit.  Důležitý je dostatečný přísun tekutin, pozor však na bylinné čaje. Některé v těhotenství nejsou moc vhodné, vše je lepší dle stavu konzultovat přímo v lékárně. Říká se, že bylinky jsou přírodní a proto neškodí. Ale to je jenom pověra. Stačí si uvědomit, kolik jedovatých rostlin se v přírodě běžně vyskytuje. Proto je na místě obezřetnost. Vitamin C je u akutního nachlazení prospěšný, denní dávka by však neměla překročit 500 mg. Můžeme také sáhnout po přípravcích s echinaceou (ve vhodné bezalkoholové formě), která pozitivně ovlivňuje léčbu. Teplotu snižujeme pouze léky s paracetamolem. Vyskytuje-li se i přes podání léků teplota nad 38 °C, je třeba vyhledat lékaře. Dlouhodobé zvýšení nad tuto hranici může být pro plod nebezpečné.

Jak při samotné rýmě, tak i při nachlazení můžeme volit jako alternativu homeopatickou léčbu, která je mnohdy velmi účinná (musíme jí však věřit) a je dobrá také jako prevence onemocnění (v dávkování jednou týdně). Bez obav můžeme homeopatika užívat po celou dobu těhotenství.

Kašel je nepříjemný, ale léčit ho můžeme i v těhotenství

Kašel bývá snad nejhorším parťákem všech těchto nemocí, neboť mnohdy hodně vysiluje a neumožňuje kvalitní spánek a odpočinek. Může být suchý bez vykašlávání hlenu nebo vlhký s hlenem. K tlumení kašle se používají v těhotenství látky s dextromethorfanem. Ve II. a III. trimestru můžeme sáhnout také po přípravcích s butamirátem.

Na zlepšení odkašlávání můžeme sáhnout po bylinných sirupech s jitrocelem, mateřídouškou a lípou, při silném zahlenění představuje poměrně bezpečnou variantu léčby podávání acetylcysteinu. Krátkodobě lze užívat i ambroxol. Zde je zvlášť důležitý dostatečný přísun tekutin, aby se hlen dobře rozpustil a snadněji šel vykašlat (např. jitrocelový, lipový či mateřídouškový čaj je zde více než vhodný). Opět můžeme volit i homeopatickou léčbu.

Jednoznačně bezpečné bylinky v těhotenství jsou zázvor, meduňka, mateřídouška, máta, lípa a jitrocel.

Závěrem přeji všem budoucím maminkám i ostatním čtenářům, aby se jim viry a bakterie vyhnuly velkým obloukem a blížící se zimní období prožili co nespokojeněji.

Mgr. Tereza Čámská

Autor článku

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

2 Comments

 1. Irena Dvorníková

  Dobrý dech chtěla bych se zeptat, zda jsem mohla ublížit miminku, jsem v 18. týdnu tři dny mě bolelo- pálilo krutě v krku, už se mi spouští rýma- 3 dny jsme pila průduškový čaj: 2-3x/den (Pickwick Herbalis Průdušky s lipovým květem 22g, Teekanne – bylinný čaj – Dýchací cesty a krk), dnes už se cítím mnohem lépe už smrkám a vykašlávám (dneska jsem 4. den nemocná), ale mám strach jestli 3 dny pítí těchto čajů nemohlo nějak ublížit miminku?
  Moc děkuji za odpověď
  Irena D.

  • Mgr. Tereza Čámská

   Dobrý den, ublížit miminku byste takto krátkodobým pitím čajů neměla, nemějte obavy. Složení bylinného čaje Pickwick Herbalis průdušky je: Fenykl (54%), Anýz (15%), Listy šalvěje (10%), Máta (7%), Tymián (6%), Mateřídouška (5%), Květy lípy (3%), z toho se v těhotenství nedoporučuje anýz, šalvěj a omezeně máta. Tyto bylinky jsou však ve směsi v menším množství a při takto krátkodobém užití by neměly být patrné žádné nežádoucí účinky. Složení bylinného čaje Teekanne dýchací cesty je obdobné, s tím, že tam je navíc lékořice, která se v těhotenství sice nedoporučuje, ale v této čajové směsi je opět v malém množství. Nejvíce zastoupen je fenykl, jehož pití v těhotenství neškodí. Při případném dalším nachlazení bych se však těmto čajům vyhnula a krátkodobě je nahradila pouze lípou, černým bezem či jitrocelem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky