Jak vybavit lékárničku na léto s dětmi?

lékárnička

Chystáte se na dovolenou s dětmi a potřebujete nabalit všechno potřebné, a přece jen to důležité? Následující článek Vám usnadní balení lékárničky na dovolenou s dětmi a poradí, co by v lékárničce skutečně nemělo chybět. Najdete v něm odpovědi, na co si dát pozor a co si raději zařídit doma, než v zahraničí. Přidáme i pár praktických tipů na závěr.

Co zařídit před odjezdem na dovolenou?

Abychom si dovolenou mohli maximálně užít, je potřeba nezanedbat období příprav. Je vždy lepší být připraven, než nemile překvapen. Na co před dovolenou nezapomenout shrnujeme v následujících bodech:

  • Dostatečná zásoba pravidelně užívaných léčivých přípravků (nemusí se jednat jen o tablety, ale i kapky, masti, inhalátory či jiné léčivé přípravky). Zjistěte si, zda jich máte dostatečné množství po celou dobu dovolené, a ještě na nějaký ten den po návratu. Pokud ne, navštivte ještě před dovolenou lékaře – Vaše léky bývají zpravidla vázané na lékařský předpis a v zahraničí by mohlo být velice obtížné je sehnat.
  • Uložte si do telefonu číslo na Vašeho lékaře či pediatra
  • Z pohodlí domova si zjistěte, kde je ve Vaší destinaci nejbližší zdravotnické zařízení, poskytující lékařskou pomoc nebo lékárna.

Co zabalit do cestovní lékárničky?

Před tím, než začneme balit cestovní lékárničku je dobré vzít do úvahy v jakém ročním období, s kým a kam cestujeme. U dětí samozřejmě přizpůsobeno jejich věku. A co tedy do lékárničky patří?

Léky tlumící horečku a bolesti

Léky proti průjmu

Léky na stavy spojené s dehydratací a zvracením

Léky tlumící alergickou reakci

Protizánětlivé kapky do očí, příp. do uší

Přípravky na ošetření ran (dezinfekce, hojení, obvazový materiál)

Za zvážení stojí do lékárničky také přibalit

Léky tlumící cestovní nevolnost

Přípravky na rýmu a nachlazení

Fotoprotektivní přípravky

Repelentní přípravky

Lékárnička na léto – verze k tisku

Přípravky na TLUMENÍ TEPLOTY a BOLESTI obsahují obvykle léčivou látku paracetamol nebo ibuprofen, který má navíc i protizánětlivý účinek. Z lékových forem dejte přednost tabletám nebo sirupům, čípky se mohou vlivem vysokých teplot znehodnotit. Na dovolenou nezapomeňte přibalit teploměr, který nám zvlášť u dětí pomůže v rozhodování, kdy zahájit léčbu, ale i ve sledování vývoje horečnaté nemoci. Teplotu tlumíme, jestliže je vyšší než 38 °C, naopak teplotu do 38 °C obvykle není žádoucí snižovat.

PRŮJEM může mít mnoho příčin – ať už infekčního rázu, zapříčiněný dietní chybou nebo změnou hygienických standardů v navštívené destinaci. U dětí se můžou využít léky s obsahem diosmectitu (např. Smecta ®) nebo na stejném principu fungující medicinální uhlí (např. Carbosorb®). Na cesty se hodí přibalit léky s obsahem protiprůjmových mikroorganismů kvasinek (např. Enterol®), u kojenců a malých dětí lze obsah tobolky vysypat a rozpustit v malém množství vody. Nejen u dětí mohou vést průjmy k dehydrataci, a proto by v lékárničce neměly chybět rehydratační roztoky, resp. přípravky obsahující jednotlivé sáčky, ze kterých lze roztok na místě připravit (např. Kulíšek®, Enhydrol®, Iontia ® aj.). Tyto rehydratační přípravky lze využít při zvracení, přehřátí i v jiných situacích, kdy nemocnému hrozí dehydratace.

ALERGIE jsou běžným cestovatelským nešvarem, častější jsou zejména v jarních a letních měsících (pylová sezóna, reakce na bodnutí hmyzu apod.). Pokud je alergická reakce mírná, lze ji ošetřit použitím lokálních přípravků s účinnou látkou dimetinden (např. Fenistil® gel nebo roll-on), které mají chladivý účinek, zmírní svědění a otok. Dejte si pozor a chraňte takto ošetřenou pokožku před přímým slunečním zářením. Pokud je alergická reakce silnější, lze použít léčiva s celkovým antialergickým účinkem. Pro děti jsou vhodné kapky, např. Fenistil® perorální kapky, u dětí starších šesti let jsou k dispozici tablety, např. Zodac® nebo Zyrtec®.

OČNÍ PŘÍPRAVKY nelze při balení lékárničky opomenout, zvláště v létě, kdy vlivem různých faktorů (ostrého slunce, vody, prachu, písku, pylů) může dojít k podráždění očí nebo k jejich zánětu. Je dobré pamatovat na to, že všechny protizánětlivé oční kapky (např. Ophthalmo-Septonex®) mají po otevření použitelnost obvykle jen pár týdnů, proto si na dovolenou kupte raději kapky nové.

S dětmi bývá přítomnost ZRANĚNÍ a potřeba OŠETŘENÍ RAN na téměř denním pořádku. Typů zranění může být mnoho, od drobných oděrek a odřenin až po závažnější řezné rány nebo popáleniny. Do cestovní lékárničky tak patří celá paleta pomůcek, které nám tuto nelehkou práci usnadní. Dezinfekce se aplikuje do rány až poté, co je řádně vyčištěná. Děti i rodiče jistě ocení takový typ dezinfekce, která po aplikaci nepálí a neštípe (např. Dettol® spray, Betadine® roztok). Pro lepší hojení ran se dnes již téměř upustilo od zásypů, naopak se považuje za správné podpořit tzv. vlhké hojení. K tomuto účelu se výborně osvědčily antibakteriální gely (např. Hemagel®) nebo speciální hojivé náplasti. Samozřejmě v lékárničce nesmí chybět standardní obvazový materiál (náplasti s polštářkem, náplast bez polštářku, gázy, obvaz, obinadlo). Dobře posloužit mohou i nůžky nebo šikovná pinzeta.

CESTOVNÍ NEVOLNOST je nepříjemná komplikace při cestování. Lék s účinnou látkou moxastin (např. Kinedryl®) je vhodný od dvou let věku a podává se optimálně hodinu před cestou. Mnohdy však stačí správně načasovat jízdu (např. když děti spí), necestovat s plným ani příliš prázdným žaludkem, s dětmi pozorovat cestu a dělat pravidelné přestávky. Stejně tak může být dobrým pomocníkem ke zvládnutí nevolnosti slabý, vychlazený zázvorový čaj, který děti mohou průběžně během cesty popíjet.

CESTOVÁNÍ V LÉTĚ s sebou nese i svá sezónní specifika (ostré slunce, nepříjemný hmyz). Přibalte si raději i sluneční brýle, repelent, kvalitní fotoprotektivní přípravky a hojivý přípravek po opalování s obsahem panthenolu. V létě je často zpocená pokožka náchylnější k opruzení, u dětí k plenkové dermatitidě. Klimatizace a časté střídání teplot mohou být spouštěcím faktorem pro rýmu a nachlazení, mysleme i na to.

Praktické tipy na závěr

  • Přestože již po celém seznamu doporučených věcí máte z lékárničky téměř samostatné zavazadlo, zamyslete se ještě nad tím, k čemu jste Vy nebo Vaše děti náchylní (namátkou jmenuji vlhký nebo naopak suchý kašel, rýma, laryngitida, ekzém, bolestivý růst zubů aj.) a nezapomeňte si nabalit do lékárničky vše potřebné, ke zvládnutí těchto stavů, aby Vám na dovolené skutečně nic nechybělo.
  • Snažme se balit léky v originálním balení. Kromě toho, že obal poskytuje léčivu potřebnou ochranu, máme tak s sebou i příbalový leták s potřebnými informacemi o dávkování a režimu léčby.
  • Mějte cestovní lékárničku vždy po ruce, při řešení akutních problémů nebudete muset složitě prohledávat zavazadla. Totéž platí pro autolékárničku při cestování v autě. Lékárničku chraňte před ostrým sluncem (nedávejte ji za sklo), mrazem nebo přílišným vlhkem.
  • Tak jako doma mějte na mysli, že samoléčba trvá 3 dny – pokud i přes léčbu nedojde ke zlepšení obtíží, nebo naopak dojde ke zhoršení, nebo se kdykoliv vyskytnou akutní komplikace, se kterými si nebudete vědět rady – obraťte se co nejdříve na odborníky!
  • Přestože se článek věnuje poměrně široce tématu, jak si sbalit cestovní lékárničku, aby v ní nic nechybělo – může se stát, že neodpověděl na všechny Vaše otázky. Pokud si s něčím nevíte rady, zajděte se zeptat přímo lékárníka. Rádi Vám poradíme, nesrozumitelné vysvětlíme a můžeme Vám být nápomocní při výběru přípravku přímo pro Vaše potřeby.
RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *