Kůže je důležitou obrannou bariérou organismu proti vlivu vnějšího prostředí. Je to její nejdůležitější funkce. Dětská kůže se v mnohém liší od dospělé. Je citlivější, propustnější a méně odolná proti mechanickému poškození a UV záření. Tenká pokožka, nezralý ochranný film a nepoměr mezi povrchem těla a váhou zvyšují rizika toxického působení některých látek pro novorozence, kojence či batolata.
Dětské kůži je potřeba věnovat náležitou péči a vybírat s rozvahou i přípravky, které budeme k ošetřování používat. Je třeba zachovat vláčnost kůže, zajistit dostatečnou hydrataci, umožnit volné dýchání a zbytečně ji nevystavovat toxickým a alergizujícím sloučeninám a prostředí.
Nejčastější otázky diskutované u dětí se týkají zejména novorozenců či kojeneckého a batolecího věku dítěte. Velmi záleží na tom, jak se ke kůži budeme chovat každý den. Existuje řada názorů a návodů, jak úspěšně pečovat o kůži velmi malých dětí. Jsou však často nejednotné. Nicméně určité zásady přiměřené péče o kůži vytvořit lze. Pokusím se do jednotlivých bodů stručně shrnout jednoduché zásady.
Obecné zásady, prostředí
V domácím prostředí bychom neměli mít příliš suchý vzduch a udržovat přiměřenou teplotu. Nejvhodnější je lehké, netěsné oblečení z přírodních materiálů, tj. lnu a bavlny, kterým dáváme přednost před materiály z umělých vláken. Venku by měla vrstva oblečení chránit dítě před prochlazením či UV zářením, nicméně by nemělo být oblečené přespříliš, aby se nezapařilo. Zejména v zimě se snažíme, aby nedošlo k překotnému střídání teplot. Při inverzi či teplotách pod -5°C s kojenci a batolaty nechodíme ven. Samozřejmě i v péči o kůži a zachování jejího zdraví hrají roli faktory jako celkové zdraví dítěte, nepřiměřená fyzická zátěž, stres a pohyb ve znečištěném prostředí.
Koupání
Obsah chloru ve vodě a časté použití mýdel kůži vysušuje a odmašťuje, čímž se zároveň sníží její odolnost. Koupání velmi malých dětí je vhodné přizpůsobit individuálně stavu pokožky. Novorozence, tzn. děti do 4 týdnů věku, kteří mají výrazně suchou pokožku a vrozené riziko ekzémů koupeme 1xtýdně, opláchneme čistou vodou bez použití mýdel. Bezproblémové novorozence bez uvedených rizik a starší kojence lze koupat denně. Nicméně i v takovém případě je nutné zachovat určitá pravidla: teplota vody 36 -37°C, teplota prostředí nejméně 21°C, před koupelí očistit zadeček, obličej omýt čistou převařenou vodou. Koupel by měla být krátká, maximální délka do 5 minut, při použití mýdel (u novorozenců raději vynecháme) rychle namydlit, opláchnout. Vhodné je místo mýdla použít zvláčňující přísady do koupele či neutrální syndety, tj. syntetické tenzidy, které neobsahují zásaditě reagující klasická mýdla. Pokud dítě denně nekoupeme, je třeba očistit záhyby kůže (tzn. třísla, podpaždí …).
Ošetření po koupeli, promazávání
Po koupeli je nutné z důvodu udržení hydratace kůži promazat a ošetřit velmi rychle. Lze používat oleje, mléka i krémy. Oleje jsou méně vhodné při větším riziku zapaření dítěte, zvyšují i riziko vzniku potniček.
Vlasy, nehty
Vlasy u malých dětí se nemastí, stačí je umýt nedráždivým dětským šamponem 1x týdně. Při zvýšeném pocení je dostatečnou péčí opláchnutí vodou.
Nehty u malých dětí rostou rychle, snadno se lámou, jsou ostré a dítě se může snadno poškrábat. Stříháme je pravidelně, nůžkami se zaobleným koncem, předcházíme tak riziku poranění. Nehty na rukou stříháme do obloučku, na nohou naopak rovně. Rovné stříhání je v tomto případě prevencí proti zarůstání.
Péče o kůži v letních měsících, ochrana proti slunci
Doporučuji přečíst samostatné sdělení týkající se ochrany proti slunci.
Péče o kůži v zimních měsících
Chlad, vítr a mráz podtrhují citlivost dětské kůže. V zimě je typické střídání prostředí s různým klimatem, pohybujeme se např. doma, na návštěvě, venku aj. a rozdíly teplot a vlhkosti v jednotlivých místech dětské kůži příliš nesvědčí. Větší vrstva oblečení potřebná jako ochrana proti mrazu rovněž zvyšuje riziko zapaření.
V zimním období je třeba dodržovat ve zvýšené míře běžné zásady péče o kůži, pravidelně ji promašťovat, používat olejové koupelové přísady. Měli bychom dbát zejména o kůži obličeje a rukou, tedy partií vystavených nejvíce zmiňovaným nepříznivým podmínkám a vzhledem k častým rýmám pečovat ve zvýšené míře o rty a okolí nosu, aby nedocházelo k přesušení, poranění a praskání kůže v těchto místech. 30 minut před pobytem venku mažeme kůži speciálními ochrannými krémy, po pobytu venku či po koupeli ji ošetříme přípravky se zklidňujícím efektem, například s obsahem panthenolu.
Pleny
Kůže pod plenami je více vystavena zapářce, změnám pH, bakteriím přítomným ve stolici i mechanickému tření a tudíž je náchylná k problémům. Důležité je tedy její správné ošetřování, častá výměna plen, vhodný typ a velikost plen, používání ochranných krémů a vhodná očista bez přemíry dráždivých mýdel a parfémů. V případě problémů je dobré kůži i častěji větrat tzn. při přebalování nechat dítě nějakou dobu rozbalené.
U dítěte kolem roku doporučujeme výměnu plen cca 7xdenně, u novorozence ještě častěji. S věkem se frekvence výměny plen snižuje. Jednorázové pleny zajišťují absorpcí moči oddělení moči od stolice. Kůže je tak mokrá pouze krátce. Látkové pleny je třeba prát v dětském pracím prášku a dobře máchat, nepoužívat aviváž.
K očištění kůže lze použít dětské vlhčené ubrousky či omytí vlažnou vodou. Zejména v případě podráždění kůže je pak omytí vlažnou vodou vhodnější. Nesmíme zapomenout důkladně očistit kožní záhyby. Kůži osušíme, netřeme a ošetříme krémem s obsahem ochranných látek (oxid zinečnatý, oxid titaničitý, vazelína, dimetikon) či regeneračních přísad (rybí tuk, vitamin E, A, panthenol aj.).
Při dodržování výše zmíněných základních zásad máme velkou šanci, že bude kůže našich dětí klidná, zdravá a nebudeme celé dny a noci trávit (většinou neúspěšným) zabraňováním nekonečnému drbání, které s sebou v důsledku přináší jen další dráždění a riziko zanášení infekce. Klidný spánek se zdravou kůží totiž přináší nejen příjemné sny, ale i správný odpočinek a nové síly do dalších společných dobrodružství, která se svými dětmi prožíváme každý den.
PharmDr. Jana Šolínová
Mám dvě děti, pracuji v malé lékárně, mám ráda pohyb, hudbu, přírodu a její svéhlavost.
Profil autora