Mgr. Michaela Bažantová

Vytvořené odpovědi

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 21)
  • Autor
    Příspěvky
  • odpověď na: léky při nachlazení #794

    Dobrý den,
    nachlazení – rýma a kašel mohou těhotnou ženu velmi potrápit. Především záchvaty kašle, při kterých dochází k prudkým stahům břišních svalů, mohou škodit děloze i plodu. Proto je vhodné i v těhotenství kašel a rýmu léčit. Můžete zvolit buď bylinky (bezpečné jsou jitrocel, mateřídouška nebo lípa), nebo léky (acetylcystein – např. ACC nebo NAC nebo Mucobene aj., nebo ambroxol – např. Mucosolvan, Ambrosan atd.) nebo homeopatická léčba (konkrétní “monokomponenty” Vám doporučí magistr v lékárně, nebo kombinovaný přípravek Stodal). Vámi zmiňovaný sirup obsahuje bylinky jitrocel, mateřídoušku, boswelii, bazalku a eukalyptus a není registrovaný jako lék. Kromě boswelie jsou všechny bylinky v těhotenství bezpečné. U boswelie si její bezpečností jistá nejsem a studií je zatím málo. Sama bych asi tento přípravek v těhotenství raději vynechala a užívala bych jeden z výše uvedených, zaručeně bezpečných přípravků.

    odpověď na: Bílkovina v moči v těhotenství #776

    Dobrý den,

    bílkovina v moči u těhotných žen může být z několika příčin, tak jako bakterie. Některé jsou velmi jednoduché a neznamenají pro Vaše zdraví žádné riziko, jiné naopak závažné být mohou.
    V “nejjednodušším” případě se může jednat pouze o vnější znečištění moči, ke kterému může dojít při nedokonalém odběru moči. Proto je vhodné při odběru odebírat tzv. střední moč, nejlépe okamžitě po umytí, do sterilní zkumavky (která se dá zakoupit v lékárně).
    Bakterie a bílkoviny v moči mohou znamenat také bakteriální infekci – pokud se tato diagnóza potvrdí, je NUTNÉ ji přeléčit antibiotiky. NEBOJTE SE, Váš lékař ví, která antibiotika jsou pro Vás i Vaše miminko v těhotenství bezpečná. Pro jistotu se můžete na bezpečnost antibiotika, které Vám předepíše lékař, zeptat i Vašeho lékárníka. Naopak by pro Vás a Vaše miminko bylo nebezpečné takovou infekci nepřeléčit (viz rozhovor s Mgr. Karlem Vašutem, odbormíkem na léky v těhotenství, zde na webu.
    Další příčinou především bílkovin v moči u těhotných může být preeklampsie, velmi závažný stav, při kterém musí být budoucí maminka pečlivě monitorována. U preeklampsie jsou navíc typické další příznaky jako vysoký krevní tlak, velké přírustky hmotnosti. Naopak bakterie v moči mezi příznaky preeklampsie nepatři.

    S největší pravděpodobností půjde ve Vašem případě o jednu z prvních dvou možností. Druhý rozbor je správný krok. Pokud se opět v moči objeví jak bílkoviny tak bakterie, jsou antibiotika na místě a nebojte se jich.

    Přeji Vám klidný zbytek těhotenství.

    odpověď na: vigantol #820

    Dobrý večer,
    ještě i já doplním pár poznatků a rad. V české populaci je velmi malá spotřeba ryb v porovnání s ostatním Evropskými zeměmi. Ryby jsou cenným zdrojem vitamínu D, a to především v zimních měsících – tedy v období, kdy je málo slunečního záření, díky kterému si je tělo schopno tvořit vitamín D samo. Pokud chcete dítěti poskytnout dostatek vitamínu D, můžete volit stravu bohatou na ryby – ryby spíše “mastné” jako je losos nebo tuňák. Velký obsah vitamínu D je i v tresčích játrech. Ryby i tresčí játra se dají upravit na mnoho způsobů a jsou velmi zdravým druhem masa. Ideální je zvyknout Vaše dítě na tento druh stravy co nejdříve, v době, kdy ještě nemá “zakolejené” chutě, tedy nyní.
    Pokud byste s tímto způsobem doplňování vitamínu D nebyla v souladu, je možná varianta Jany, tj. Vigantol na předpis od lékaře, i kdybyste si jej měla platit sama.
    Další variantou jsou doplňky stravy – kapky s obsahem vitamínu D, které jsou volně prodejné a jsou vhodné i pro kojence. Jejich cena je ale několikanásobně vyšší než cena Vigantolu.

    A ještě poslední rada: vitamín D v kapkách dávkujte na sousto dostatečně mastného jídla, nikoli na lžičku (na té ulpí téměř polovina kapky a Vy byste tak snížila přísun vitamínu D do těla Vašeho dítěte).

    odpověď na: Uchovávání mateřského mléka při nemoci #812

    Dobrý den. Pokud jste nemocná a jde o běžné nachlazení, můžete nadále kojit. Kvalita mléka nemocí nebude s největší pravděpodobností ovlivněná. Pozor musíte dávat na léky a některé účinnější doplňky stravy – ty by mohli negativně ovlivnit kvalitu mléka, případně ho úplně znehodnotit.
    Spíš věnujte pozornost tomu, aby se Váš zdravotní stav nezhoršoval – přece jenom i kojení a odstříkávání je pro Vaše tělo zátěží.
    Tedy v souhrnu: pokud se Váš zdravotní stav nebude zhoršovat a nebudete užívat žádné léky nebo doplňky stravy, můžete bez problému kojit i odstříkávat, mléko můžete i darovat. Mléko v období nachlazení je dokonce bohatší o Vaše “akutní” protilátky.

    odpověď na: Omeprazol #769

    Dobrý večer,

    užívání omeprazolu má řadu omezení a lék se s některými jinými opravdu užívat nesmí.
    Užívání hořčíku je ale při léčbě omeprazolem bez problému, naopak je vhodné, protože již po 3 měsících užívání omeprazolu dochází ke snížení hladiny hořčíku – magnesia v krvi (příznaky mohou být zpočátku nenápadné – např. únava). Guajacuran také můžete s omeprazolem užívat.
    Jen prosím pozor na současné užívání Guajacuranu a magnesia, protože magnesium umocňuje účinky gvajfenezinu, který je účinnou látkou Guajacuranu.

    Mgr. M. Bažantová

    odpověď na: Nemoc #830

    Pokud je Vaše dcerka nemocná poprvé v 17 měsících, zdá se, že má zdravý kořínek. Naše tělo se opravdu chová jinak, když je nemocné a většinou máme sníženou chuť k jídlu (přesně tak, jak sama píšete). V nemoci je víc než jídlo důležitý příjem tekutin, který je u Vaší dcerky v pořádku. Pokud jí nechutná mléko, můžete ho klidně na několik dní vynechat. Ze stravy zkuste spíš potraviny jemnější chuti a třeba i dobře rozmixované. Pokud ani takové jídlo nebude chtít, můžete dcerce do nápojů přidávat jako rychlý zdroj energie hroznový cukr, který seženete v lékárně.
    Pokud by se situace nelepšila, měla byste dcerku sledovat – není malátná, není dezorientovaná, není abnormálně spavá? Pokud ano, neváhejte navštívit lékaře.
    Nepíšete, proč má dcerka naordinovaná antibiotika. Infekce mohou být různé a některé jsou v oblasti úst a hrdla, takže se (nejen) dětem špatně polyká – i to může být důvodem zdánlivého nechutenství Vaší dcerky.
    Antibiotika, která máte předepsaná mají rychlý nástup účinku, ale pro vyléčení je nutné užívat je 7 až 10 dní. To, prosím, neošiďte.
    Přeji Vám brzké uzdravení, ale pokud nechutenství bude dál pokračovat nebo se dcerce přitíží, zase napište nebo dcerku vemte k lékaři.

    odpověď na: Nosní sprej s mořskou vodou pro roční dítě #838

    Dobrý večer,
    princip účinku nosních sprejů s mořskou vodou není paradoxně založen na obsahu mořské vody, ale na jejich hypertonicitě (hrozné slovo, já vím). Díky této vlastnosti nosního spreje po jeho aplikaci zduřelá sliznice v nose oplaskne a člověku se lépe dýchá.. Na procentu mořské vody v přípravku tedy nezáleží, v některých výrobcích ji lze nahradit např. solným roztokem. Nosní spreje s obsahem mořské vody jsou právě vhodné na vodnatou rýmu, kterou popisujete.
    Faktem ale zůstává, že v mořské vodě není pouze sůl, která hypertonicitu způsobuje, ale i jiné, pro organizmus příznivé, minerály.
    Nosní spreje s mořskou vodou mohou být mechanické nebo s hnacím plynem. Physiomer je právě hnaný plynem, proto má vyšší tlak. Pokud jste s ním spokojená, zvolte jej příště zase. Je to kvalitní přípravek. Privátní značku, kterou jste zakoupili, neznám, ale myslím, že se od ostatních nosních sprejů výrazně lišit nebude.
    Vždy však dbejte, abyste koupili přípravek odpovídající věku Vašeho dítěte.

    Doufám, že se Vám moje rada zase bude hodit.
    Děkujeme za Váš druhý dotaz a důvěru.

    odpověď na: Aceton v dechu #835

    Dobrý večer,
    pokud jste správně odhadla herpetickou stomatogingivitidu, je dobře, že dcerce ústa desinfikujete. V zahraničí existují desinfekční přípravky pod jinými názvy než v České republice, ale jejich obsahové látky se jmenují stejně nebo alespoň velmi podobně. Pro Vaši dcerku doporučuji přípravky, které obsahují octenidin. Mohou být v různých formách, pro Vás bude vhodný gel na sliznice nebo ústní voda. Sama bych se přiklonila ke gelu, protože je zde menší riziko spolknutí, než u ústní vody. Další možností jsou přípravky s látkou methylrosanilinii chlorati – jde o 1% roztok, známý jako “fialka” nebo “genciána”. Sice se dnes pro děti nedoporučuje, ale pokud neseženete přípravek s octenidinem, je fialka lepší než nic. Doufám, že desinfekci v zahraničí seženete.
    Druhý, poměrně závažný problém je možná dehydratace Vaší dcerky, která může u 20ti měsíční dítě nastat velmi rychle. Zkoušejte jí dávat pít cokoli – vodu, čaj, mléko, heřmánkový odvar; nechte ji cucat led, dávejte jí zmrzlinu….. Zánět v dutině ústní je velmi bolestivý, můžete podávat dcerce tekutiny brčkem, minimalizuje se tak kontakt tekutiny s ústní sliznicí. Kdybyste u dcerky pozorovala známky dehydratace jako malátnost, spavost, nižší elasticitu kůže, nebo pomalejší prokrvování nehtových lůžek, neváhejte a vemte ji k lékaři nebo do nemocnice.

    Přeji Vám, abyste měla dcerku zase brzy zdravou.

    odpověď na: léky před otěhotněním #904

    Vitamíny pro těhotné, které užíváte, by v podstatě měly stačit – kyselinu listovou i vitamín E obsahují. I když tento doplněk stravy je určen především pro těhotné v 2. a 3. trimestru a pro kojící matky – jeho složení je upraveno především s ohledem na nároky těla těhotné ženy, ve které plod intenzivně roste, nebo na nároky plně kojících žen. Navíc řada žen trpí v 1. trimestru nevolností a dělá jim problémy udržet v žaludku tyto poměrně velké a těžké tablety. Pokud tedy ještě těhotná nejste, můžete užívat přípravky s nižším obsahem vápníku a vitamínů řady B, které obsahují především zmiňovanou kyselinu listovou a vitamín E, popř. železo. Neopomíjejte, prosím, DHA kyseliny, které jsou důležité pro správný vývoj nervové soustavy plodu – a ta se začíná vyvíjet 14-20 dní po početí, tedy v době, kdy v podstatě málokterá žena ví, že je těhotná.

    Přeji krásný večer.

    odpověď na: léky před otěhotněním #902

    Dobrý den,
    většiny léků se tělo dokáže zbavit nejpozději do 24 hodin. Samozřejmě jsou i výjimky, které dokáží v těle působit i týden nebo déle. Vaše léky ale mezi takové nepatří. Pantoprazol, který je obsažen v Controlocu, i sylimarin obsažený v Livinormu tedy (pro jistotu) vysaďte 2-3 dny před početím. Živočišné uhlí je lék velmi bezpečný, který můžete užívat během celého těhotenství i případně při kojení. V tomto případě totiž lék vůbec neopouští zažívací ústrojí.
    Pozor ale na bylinky. Pelyněk obsahuje účinnou látku thujon, která má neurotoxické účinky – není vůbec vhodný! A ani ořešák nebo hřebíček v těhotenství nejsou doporučovány. Raději přípravek Clarkia vynechejte (jako v případě výše zmíněných léků by mělo stačit 2-3 dny před očekáváným početím).
    Jako lékárnice Vám naopak doporučuji před početím užívat kyselinu listovou, vitamín E a DHA kyseliny. A pokračovat v nich klidně i po početí celý první trimestr.
    Pokud budete chtít nebo muset užívat v tomto období nějaké léky, je pro zdraví Vaše i Vašeho budoucího děťátka vhodné tuto informaci vždy lékárníkovi sdělit. Při výběru doporučuji dávat přednost lékům před doplňky stravy.

    Přeji Vám, ať se vše zdaří k Vaší spokojenosti.
    Mgr. Michaela Bažantová.

    Dobrý den,
    k odpovědi kolegyně jen dodám několik obecných rad. Určitě je vhodné dál pokračovat v probioticích. Při jejich podávání je nutné dodržovat časový odstup od podání antibiotik, a to minimálně 2 hodiny. Ve Vašem případě bych kapky podávala minimálně 2x denně.

    S pozdravem.
    Mgr. M. Bažantová

    odpověď na: Sirup na vlhký kašel pro roční dítě #824

    Pokud je Váš synek zahleněný, třeba právě zadní rýmou, je vhodné podávat léky na odhlenění. Volila bych především sirupy s obsahem ambroxolu (např. Ambrosan nebo Mucosolvan Junior). Podávejte je 2x denně 2,5ml – nejlépe ráno a po odpoledním spaní. Nebo můžete podávat i ten jitrocelový sirup (existují i varianty vhodné pro děti do 1 roku). Dítě se tak přes den odhlení a kašel ho nebude tak trápit v poloze vleže. Sirup, který jste si koupila, dejte synkovi klidně na noc, aby se v klidu vyspal (tak jak radil lékař).
    Je také vhodné vynechat z jídelníčku dítěte jogurty a jiné kvašené mléčné vyrobky, protože zahleňují. Je dobré zvýšit příjem tekutin, popřípadě zakoupit dětský čaj na nachlazení. Další režimové opatření je, že synkovi na spaní více podložíte hlavu – buď polštářem nebo podložením postýlky pod hlavou.

    Přeji brzké uzdravení.
    M. Bažantová

    odpověď na: ZÁCPA #763

    Dobrý den,
    u malého dítěte bychom si poradili trochu rychleji, se 13ti-letou slečnou už bychom měly být obezřetnější. Proto si, prosím, sama zodpovězte několik otázek: Jde o dlouhodobou záležitost od dětství? Nebo jde o akutní stav posledních cca dvou týdnů? Neprovází zácpu bolesti břicha? Nehubne Vaše dcera v poslední době? Nezměnilo se její chování v poslední době? Máte přehled o její stravě? I o tom, jak tráví volný čas? Pokud o některé z odpovědí pochybujete, můžeme uvažovat i o vážnějších poruchách. než je obyčejná zácpa (a můžete mě dále kontaktovat přímo mailem na mou adresu, kterou naleznete v kontaktech, abychom tyto možnosti probraly).
    Pokud budeme uvažovat o obyčejné zácpě, lze postupovat podle doporučení v článku o zácpě, který najdete přímo zde na našem webu – tedy úprava stravy, pravidelné podávání laktulózy, kterou si můžete volně koupit v lékárně, a režimová opatření. Laktulózu je potřeba podávat do doby, kdy bude stolice naprosto v pořádku, a teprve potom začít dávky léku postupně snižovat.

    odpověď na: Očkování-priorix vs. priorix tetra #844

    Dobrý den,
    stále více rodičů volí vakcínu tetra. Můj názor je takový, že zatížení malého dětského organismu očkováním proti 4 nemocem najednou, může být poměrně velká imunitní zátěž. Navíc plané neštovice u malých dětí nemívají ve většině případů bouřlivý průběh. Proto bych já jako maminka i s ohledem na “zdravý kořínek” Vaš dcery volila jednodušší očkování.
    Na druhou stranu, pokud Vaše dcera neprodělá něštovice do první třídy, nejpozději do 8 let, očkování proti planým neštovicím Vám vřele doporučuji (samozřejmě existuje vakcína “jednodruhová” přímo proti planým neštovicím).

    Doufám, že jsem Vám v rámci možností pomohla.
    Michaela Bažantová

    odpověď na: Aceton v dechu #833

    Další možností, jak se můžeme na zdravotní problém Vaší dcery podívat, je zda jste Vy nebo někdo z Vašeho blízkého okolí neměli v posledních 3-4 týdnech opar. Reaguji na tuto otázku jako druhá v řadě a s poznatky kolegyně plně souhlasím, pouze z vlastní zkušenosti, přidávám další možnost vysvětlení.
    U dítěte do 3 let se při nákaze virem, který u dospělých způsobuje obyčejný puchýřek na rtu – opar, projevuje tzv. herpetickou gingivitidou, popř. herpetickou stomatogingivitidou. U maličkých dětí nevznikne tedy puchýřek na rtu, ale virový zánět v ústech, pro který je typická několikadenní vysoká horečka (kterou např. nám nešlo nijak srazit), dásně a sliznice v ústech je zduřená, někdy až mokvavá a krvácející. Zánět v ústech také způsobuje zápach z úst.
    Pokud se tedy dcerka vyskytovala v blízkosti člověka, který měl opar, prosím, zvažte i tuto možnost.
    Léčba herpetické gingivitidy spočívá u takto malých dětí snižování horečky a pravidelné desinfekci ústní dutiny.
    Pokud by i ve Vašem případě šlo o tuto nemoc, je třeba dbát zvýšené hygieny a vyhnout se společnosti dětí mladších tří let, protože je Vaše dcerka může lehce nakazit.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 21)